Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Mire használjuk a postairónt?

Mire használjuk a postairónt?

Vázlatkészítéskor a két eltérő színnel tudjuk a vázlat vonalakat a végleges vonalaktól egyértelműen elkülöníteni, majd grafittal véglegesíteni.

Mivel a grafitceruzák hajlamosak az elkenődésre a tervezéskor könnyen elmaszatolhatjuk ami zavaró lehet. Ezért használjunk kék/piros ceruzát a vázlatkészítéskor. Viaszos összetételüknek köszönhetően a színes ceruzák nem maszatolódnak el ugyanúgy, mint a grafitceruzák. Emiatt a színes ceruzák kiváló választás vázlatfüzetekhez és előzetes rajzokhoz. A kék piros vonalak nem radírozhatóak!

Készítsünk vázlatot piros vagy kék ceruzával, mert a piros és kék ceruzák jobban ellenállnak az elkenődésnek, ez óriási előnyt jelenthet attól függően, hogy milyen projekten dolgozunk.

A piros és kék színű ceruzák használata segíthet megkülönböztetni az előzetes vázlatrajzot a véglegestől. Sok művész piros vagy kék színnel rajzol vázlatot, és miután elkészült a végleges verzióval húzza át grafit ceruzával.

Amikor először kezdünk vázlatot készíteni, fontos, hogy szabadon engedjük az összes ötletet. Ez sok olyan ceruzavonással jár, amelyeket nem használunk fel a végső vázlatban.

Ha az előzetes vázlatkészítést pirossal vagy kékkel kezdtük, majd a végső változatot fekete grafittal rajzoljuk, elkülönül az ötlet a végső verzió. 

Ez kevésbé zavaró lehet, amikor egy vázlatot később átnézünk, és próbáljuk kitalálni, hogy mely vonalakat akartuk megtartani a végső verzióban, és melyiket nem.

A postairón eredetileg a piros-kék feles másolóirónok közé tartozik. Mit is jelent ez?

"A másolóirón, az irónok családjában a legfiatalabb irónféleség, csak mintegy 50-60 éves múltra tekinthet vissza. Gyártása a múlt század 70-es éveiben kezdődött, amikor a rohamos fejlődésnek indult kémiai ipar a sokáig hasznavehetetlennek tartott kőszénkátrányból a legkülönbözőbb színű tüzes, pompásabbnál pompásabb organikus festékek roppant sokaságát varázsolja elő, mintegy természet adta színeket és festékeket megszégyenítve. A roppant tömör, vízben intenzív és élénk színekben oldódó festékek igen alkalmasaknak bizonyultak olyan irónok előállítására, amelyekkel a megírt szövegről, vagy rajzról akár 5-6 másolat is tökéletesen lehúzható, levonható volt benedvesített papírlappal. Abban az időben ez még nagy eredmény volt, mert az írógép, amely a levelezést ma már akár 10 példányban is elkészíti, még nem volt elterjedve. Az iratok néhány példányos másolatát, ilyen másolható írást adó irónok segítségével készítették. Innen ered elnevezésük is "másolóirón". Ma már ugyan másolatok készítésére nem használhatják ezeket az irónokat, de már kimondottan nem is erre a célra készülnek, kevesebb festéket tartalmaznak, amelyeket nem feltétlenül kell tintával írni, de azért a szöveg utólagos radírozása, vagy hamisítása megakadályozható. Ezek a festékek könnyen hamar beszívódnak  papír rostjaiba és csak nehezen távolíthatók el onnan, de egy kissé megnedvesítve a papírt kiderül a turpisság, mert a radírozással szétkent finom festékszemcsék nedvesség hatására azonnal előtűnnek, élénken elénk elárulva az elkövetett turpisságot."

A tankönyv évszáma nem derül ki, de az első mondata: "Már az őskommunista társadalomban felmerült a gondolat rögzítésének szükséglete és így jöttek létre az első primitív írások." Erre rácáfol az előzőleg idézett első két mondat évszámainak pontossága, úgy az 1950-es évekre tehető a kiadása. Ezt erősíti a golyóstollról adott lesújtó véleménye is: "A golyóstoll feltalálója egy Bíró nevű magyar volt. Nagy nehézsége volt az íróeszköznek a megfelelő festékanyag. Éppen a különböző festék és egyéb problémák miatt nem nagy közkedvelésnek örvend." 

Mindez a sok szöveg arra mutat rá, hogy esetleg egy rajzot megnedvesített