Ceruza, szén, radír
A ceruzarajz készítéséhez semmi lényeges útmutatással sem lehet szolgálni. Hiszen, a technikája annyira magától érthető, hogy akinek egyszer ceruza kerül a kezébe, már tudja is használni.
Ha ceruzával sima, jól enyvezett papírra rajzolunk, a papír szövedéke nem befolyásolja az egyenletes hatást. Van, aki szívesen dolgozik erősen texturás papíron. A rajzhatása természetesen a papír felszínének megfelelően ropogós lesz.
Művészeti szempontból technikailag csak az a fontos, hogy egy rajzon csak egy féle ceruzával dolgozzunk. Ha finomabb vonalú részletezőbb rajzot akarunk készíteni, használjunk kemény HB jelzésű vagy 3. számú ceruzát, ha pedig festőibb, lágyabb hatásra törekszünk, akkor 2B-től 6B-ig jelzett, vagy 1. számú puha ceruzát.
Azért fontos, hogy egy rajzhoz csak egy féle ceruzát használjunk, mert a ceruzák nemcsak keménységi fokok szerint különböznek egymástól, hanem színben is. Ezért, ha keverve használjuk őket ugyanazon rajzon, a tónuskülönbség kellemetlenül hat, ami természetesen csökkenti rajzunk egységét és munkánk művészi hatását.
A kemény ceruzák tónusa szürke. Minél puhább a ceruza, annál feketébb a színe.
A ceruzarajz előnye, hogy javítható. A hibákat jó minőségű radírgumival kitörölhetjük. A radírgumit használjuk óvatosan, vigyázzunk, hogy a papír enyvességét meg ne sértsük. A megsérült helyeken a papír itatóspapír jellegűvé válik és ceruzánk másképpen fog rajta.