Kataba japán fűrézs: hátlapmerevítő nélküli japán fűrész, a penge egyik oldalán lévő fogakkal. A kataba fűrészeknek nincs merevítő a felső oldalukon, így nem akadályozzák a vágást és csak egy oldalon fogazottak. A Kataba keresztvágó fűrészként kerül forgalomba közepes fogazattal (PGB-265), de vásárolható hozzá finomabb fogazatú fűrészlap (PGB-250) és hasító-vágó fűrészlap is (PGB-300). Japánban alapvetően a fogak tekintetében tesznek különbséget aszerint, hogy a fűrészt elsősorban a szálirányban használják-e, mint a hasításnál, vagy elsősorban keresztben, mint a keresztvágásnál vagy a méretrevágákor.
Kiváló tulajdonságai miatt hamar elterjedtek nálunk is, Aki egyszer próbálta, nem érti eddig hogyan dolgozott nélküle.
Melyik a megfelelő fűrész számomra?
A választásnak attól kell függenie, hogy milyen célra szeretné használni a fűrészt, de nem kell a fűrész előírt használatának rabjává válnia. Tökéletesen lehetséges keresztvágó fűrésszel a szálirányban vágni, ha nem bánja a lassú sebességet a finomabb fogazás miatt. Ugyanakkor a keresztvágások kezelhetőek a hosszirányú vágófűrésszel is - csak a vágás nem lesz olyan tiszta a durvább fogazat miatt. Magának a fűrésznek nem lesz semmi baja.
Ha kezdő, ne válassza a legdrágább fűrészt. Tapasztalat szerint az emberek nem azért cserélnek fűrészlapot, mert tompa lett, hanem azért, mert a penge eltört vagy a fogak kiszakadtak a helytelen használat miatt. Ha a fűrész kezdetben nem került túl sokba, ez kevésbé fáj!
Az összecsukható fűrészek fogazata azonos, a számok a penge hosszát jelölik.