A Japán Maruman cég 1956-ban alkotta meg a jól ismert SOHO tömbök papírját. Sokoldalú papír. ceruzától a teljes száraz rajztechnikákat felölelve - mint a szén és pasztell, olajpasztell - a filctollakon keresztül, egészen az akvarell festésig használhatjuk. Papír ínségben alkották meg, ez ma azonos a Földünket védő fenntartható irányzattal. A legfontosabb szempont az volt, hogy kiváló minőség legyen olcsón, diákok számára. Azért volt fontos a minőség, hogy elkísérhesse egész életén át, akkor is amikor már munkájához használja. Professzionális művészpapírt kellett alkotni a lehető legátfogóbban és leggazdaságosabban. A jövőt nevelték, nem elégedhettek meg a középszerű átlagossal. Olcsók maradhattak, mert kizárták az extraprofitot a tömegcikkek köréből. A Maruman Paper Seria Drawing változata, röviden MPS-D.
Amikor gyerekeknek keresnek festéshez tömböt, már óvodás kortól ezt ajánljuk mi is, mert a legfontosabb, hogy korán megismerjék, becsüljék s megszeressék az alkotás örömét.
A képen látható halat a "minden szín feketéje" Gansai festék kék és barna színével festettük. A víznél teljesen átnedvesített papírral, ami meghullámosította a papírt, de szerkezetében nem bontotta meg. A hullámosodást száradás utáni préseléssel kiegyenlíthetjük. A sötét festékek színe a hozzáadott víz mennyiségétől kezd a feketéből világosodni a szín szürke tónusáig. Nem lesz belőle élénk vibráló szín, finom marad az összhatás, mert egymással harmonizálnak. A monokróm gyakorlatokhoz is használhatjuk változatosan, különféle színtartományban megjeleníteni egy egy témát.
A Maruman SOHO és ZUAN tömbjeiben a bemutatott papír 126,5 g/m², az OLIVE és Art spiral tömbökben 156 g/m² és a bordó Artist Drawing tömbben 204 g/m² vastagságú papírokat kapunk. A 204 g/m²-es papír már bírja a folyamatos úsztatásos munkákat is. Sok tömb spirálos, ezekben összefoglaló munkákat készíthetünk egy témában, vagy a vékonyabb borítósokból vonalzó és Tajima sniccer segítségével kivághatjuk. A spirálok kettőzöttek, úgy vannak kialakítva, hogy a tömb teljesen kinyitható legyen 360°-ban, végei ne akadjanak, zavarjanak, inkább díszítenek, pl. az Art spiral-ban kétféle színű. A jó minőségű vonalzót és sniccert (szakipari kést) azért is ajánljuk, mert folyamatosan szükség van rá, a papírok vágásakor és a ceruzák hegyezésekor is és rossz szerszámmal ne dolgozunk.
Egyedi albumokat, mese- vagy bemutató könyveket készíthetünk a lenvászon kötésű, prémium minőségű 126,5 g/m² papíros tömbökből. A natúr borítókat szitanyomással vagy festéssel is egyedivé tehetjük.
A műanyag borítós színes spirálfüzetekbe (F090) A/4 méretben 30db-os pótlapokat tehetünk a 126,5 g/m² papírokból és a szintén kedvelt Cream croquis 60 g/m² papírokból is. Keményborítós változata az F214.
Összefoglalva: előnye, hogy kétoldalas és minden rajztechnikához használható, ezen felül tus, tinta, akvarell s guache festéshez is, ha nem áztatjuk a teljes felületet. A kétoldalas felhasználáskor a simább hátoldalra is dolgozhatunk, mert kiváló a szerkezete, vastagsága és enyvezettsége.
Felhasználását ezekkel az eszközökkel teszteltük: rajzceruzák, akvarellceruzák, tűtollak, alkoholos filcek, filctollak, akvarell ecsettollak (Akashiya Sai), színes és fekete tusok, töltőtoll-, rajz-, akriltinták, akvarell- és gansai festékek és még szén, finompasztell, porpasztell és akvarellkréta.
Sok örömet kívánunk az alkotáshoz!